Еко-школе представљају мрежу образовно-васпитних институција које подстичу младе људе да се активно укључе у бригу о животној средини. Иницијатива почиње у групи, затим се шири на читав вртић и на крају подстиче промене у широј локалној заједници. Кроз овај програм, деца се оснажују да имају право гласа у начину управљања заштитом средине у свом вртићу, али и шире у породицама и локалној заједници.
Комбинованим стицањем знања учењем са преношењем искуства, програм се у целини реализује укључивањем деце, васпитача и локалне заједнице. Програм Еко-школе је идеалан начин да школе и вртићи крену осмишљеним путем ка унапређивању стања непосредног окружења, кроз промоцију одрживог начина живота и односа према ресурсима.
Еко-школе мотивишу децу да се укључе у решавање проблема животне средине на нивоу на којем могу да се уоче очигледни резултати, подстичући их на одговорност, проактивно понашање и преношење поруке на будуће генерације.
Нагласак се ставља и на укључивање локалне заједнице у програм од самог почетка. Очекује се да се на тај начин оно што деца науче враћа заједници, где ће подстаћи промене за унапређење животне средине.
Еко-школе олакшавају контакт међу институцијама које су укључене у програму не само на националном, већ и на међународном нивоу.
Програм Еко-школе развијен је од стране Фондације за образовање о животној средини (FEE – Foundation for Environmental Education), као одговор на потребу да се млади укључе у решавање проблема у животној средини.
Програм Еко-школе се данас реализује у 68 земаља широм света повезујући више од 59.000 образовно-васпитних институција на шест континената.
Наша заједница, ИО Горобиље, одлучила је да се прошле године пријави за овај програм, у нади да ћемо остварити и добити зелену заставу. Све активности везане за поменути програм, такође, јачају наш тим, а самим тим и уче децу правим вредностима понашања у еко-свету. Редовно смо ишли у обилазак нашег села и сви заједно смо скупљали отпад, формирали смо еко-патроле. Обогатили смо и нашу башту са новим биљкама. Једна од наших бројних еко-активности је игра „Сортирај отпад у одговарајуће канте“, коју смо заједно одиграли, па смо онда од прикупљеног отпада (тканине, ролни папира, кутија, сламки, ЦД-ова, вуне…) направили нове играчке и украсе. Правили смо од ЦД-ова сталак за накит, лавиринт од кутије, спајали смо од старих тканина да буде нова кошуља, такође, и кутије смо бојили и правили канте за рециклажу као костиме. Од кеса за смеће смо заједно правили хаљине, комбинезоне, мајице, торбе… Тако смо се на тренутак препустили машти и постали модни креатори. Занимљиво је да су деца стекла навику и развила моћ уочавања могућности да поново употребе различит материјал из окружења. Касније смо позвали децу из школе и родитеље и организовали дружење, али наравно еко-дружење. Имали смо костиме које смо сами правили, дружили смо се, певали, играли и причали шта смо све ново научили о екологији.
Круна свега овога је и стицање статуса Еко-вртића, као и добијање зелене заставе, коју смо преузели на састанку еколошких кординатора у Београду, 29.новембра 2024.године. Ово није крај нашег еко-путовања, ово је само један степеник и заправо наш нови почетак, надамо се веома успешан у будућности.
У Еко-вртићу у Горобиљу, деца су чланови заједнице која је спремна на учење и на промене које помажу детету у развоју индивидуалнх потреба и вредности. А стара народна мудрост гласи: „Потребно је цело село да се одгаји дете.“ Ми имамо цело село, па и више од тога.
Катарина Диковић, координатор еколошког одбора у Горобиљу